Abbo z Fleury, opát, mučeník

0 Comments

Sviatok: 13. november

* okolo 943 pri Orléans, Francúzsko
† 13. november 1004 Fleury – dnes Saint-Benoît-sur-Loire, Francúzsko

Sv. Abbo sa narodil v okolí francúzskeho mesta Orléans okolo roku 943. Študoval v Orléans, Paríži a v Reims. Po štúdiách vstúpil do benediktínskeho kláštora vo Fleury. Sv. Osvald z Worcesteru ho v roku 986 zobral do Anglicka do novozaloženého kláštora Ramsey v Huntingdone. Tam ho poveril pomáhať pri zabehnutí kláštorného života. V roku 988 sa vrátil späť do Fleury. Tam si ho zvolili za opáta. O tento post sa však uchádzal aj iný mních, ktorého podporoval kráľ Hugo Kapet a jeho syn, ktorý bol orleánskym biskupom. Vznikol z toho konflikt, ktorý sa vyriešil až po smrti kráľa v roku 996. Vtedy mohol Abbo prevziať palium od pápeža Gregora V. Abbo sa usiloval, aby kláštory mali nezávislosť od biskupskej moci, čo síce teoreticky bolo deklarované, ale v praxi sa to nie vždy dodržiavalo. Taktiež sa usiloval, aby život v kláštore bol skutočným mníšskym životom, usiloval sa o reformu podľa vzoru kláštora v Cluny.

Abbo sa zúčastnil synody v Bazileji a v Reims. Upokojoval ľudí tej doby, keďže mnohí sa nazdávali, že v roku 1000 nastane koniec sveta. V roku 1004 sa vydal na cestu do kláštora La Réole v Gaskonsku. Tam chcel tiež reformovať kláštorný život podľa clunyjského vzoru. Dostal sa však medzi dve bojujúce skupiny. V snahe sprostredkovať mier ho bodli, na následky čoho 13. novembra 1004 zomrel v kláštore vo Fleury.

 

PS: Ak ti tento článok pomohol, ohodnoť ho prosím dole. Zároveň môžeš nechať svoj mail a neprídeš o žiaden nový článok. 🙂

 

Zadaj svoj mail, aby si nezmeškal ani jeden článok a k tomu ti pošlem aj 3 kroky ako byť na ceste k Bohu.

Vaše súkromie beriem vážne. Viac si o tom môžete prečítať na stránke Ochrana osobných údajov.

Pomohol ti tento článok ?

Ohodnoť ho teraz! 🙂

Priemerné hodnotenie: / 5. Počet hodnotiacich:

Buď prvý, kto ohodnotí tento článok! 🙂

Categories:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *